Rămâi conectat

Actualitate

Pețelca, satul din Alba cu o singură fântână are, în sfârșit, apă potabilă la robinete

Publicat

în

Pețelca, localitate ce aparține de orașul Teiuș, care era cunoscută până acum ca fiind satul cu o singură fântână, s-a consemnat un important eveniment care va marca de-acum viața localnicilor. Recent, a fost inaugurată rețeaua de alimentare cu apă a localității.

La Pețelca mai sunt aproape 110 gospodării, iar 90 dintre acestea se vor racorda la rețeaua de alimentare cu apă a localității, care va fi preluată de sucursala din Aiud a Apa CTTA. Apa este adusă la Pețelca de rețeaua care vine pe traseul Rădești – Leorinț – Meșcreac, fiind racordată la magistrala Sebeș – Ocna Mureș.

Noua investiție de la Pețelca cuprinde o stație de pompare, o stație de clorinare a apei și un rezervor de stocare a apei cu capacitatea de 150 mc. Proiectul rețelei de alimentare cu apă cuprinde rețelele de la Pețelca și Căpud – unde s-a realizat rețeaua principală și în acest an se vor executa branșamentele. În cele două sate, rețeaua de alimentare cu apă are o lungime totală de 8.500 de metri, din care 3.950 de metri în Pețelca, iar restul la Căpud. Un amănunt important este acela că odată cu realizarea noii investiții au fost montați și 20 de hidranți subterani, 11 dintre aceștia la Pețelca. Specialiștii au efectuat probe, care au relevat faptul că cei 20 de hidranți funcționează la capacitate.

Așa cum se știe, până acum, localnicii nu aveau apă în gospodării, iar singura lor sursă de apă era fântâna din centrul satului, de unde aduceau apă în bidoane, cu căruțele, pentru a avea în gospodării; ei foloseau apa pentru a adăpa animalele și pentru a le asigura traiul de fiecare zi. Mulți nici nu aveau curajul să viseze că vor trăi până când vor avea apă la robinet. Iată că de-acum apa curge la robinetele localnicilor, cărora nu le vine să creadă că au trăit să vadă minunea:

”Să dea Dumnezeu să ne țină cât mai mult, că destul am cărat apă, de ni s-au lungit mâinile. Acum ne-am domnit, avem apă acasă, cât mai avem de trăit, că tinerii toți s-au dus la oraș și am rămas numai noi, bătrânii…”, ne-au spus localnicii, care ne-au mărturisit că de mai bine de 10 ani au avut promisiuni că vor avea apă în gospodării și au tot așteptat…

La inaugurarea rețelei de alimentare cu apă a satului Pețelca au luat parte, alături de localnici, prefectul Dănuț Hălălai, președintele CJ Alba – Ion Dumitrel, primarul orașului Teiuș – Mirel Hălălai și viceprimarul Ioan Achimescu, Ștefan Bardan – directorul Apa CTTA Alba, Cornel Murg – director al cancelariei prefectului, precum și consilieri locali ai orașului Teiuș.

Evenimentul a debutat cu o slujbă de sfințire a noului obiectiv, oficiată de părintele Ioan. Apoi, primarul Mirel Hălălai a amintit că a revenit la Pețelca, unde în urmă cu 3-4 ani spunea că satul trebuie să se ridice: ”E un sat de oameni vrednici, e satul în care chiar dacă populația e îmbătrânită, așezarea e însuflețită de cei ce trudesc zi de zi în gospodării. Putem spune că pășim pe drumul spre oraș și apa face parte din viața satului! Îi mulțumesc președintelui CJ Alba, Ion Dumitrel, care ne-a ajutat să aducem apa la Pețelca, mulțumesc fostului director al Apa CTTA – Viorel Lazăr și actualului director – Ștefan Bardan, precum și fostului prefect Cornel Murg. Apa nu are culoare politică, este a oamenilor și îmi doresc să rămână așa și pe viitor! Mulțumesc și Consiliului Local Teiuș, care a înțeles că localnicii de aici au nevoie de apă! Căminul cultural al satului e o clădire cochetă, iar la Pețelca și-a găsit locul și un parc de joacă modern. Trebuie să ne dorim să progresăm, pentru că doar așa ne vom aduce copiii înapoi acasă!”, a spus primarul Mirel Hălălai.

La rândul său, prefectul Dănuț Hălălai a precizat: ”Sunt mândru că iau parte la inaugurarea acestui obiectiv important. Vă felicit și vă asigur că voi veni mereu cu drag aici, la noi acasă!”. Președintele CJ Alba, Ion Dumitrel, a declarat că își dorește ca astfel de investiții să oprească depopularea satelor din Alba. Șeful administrației județene a adresat mulțumiri specialiștilor de la Apa CTTA Alba și Aiud și deopotrivă fostului director Viorel Lazăr, pentru realizarea acestui obiectiv. De asemenea, senatorul Alexandru Pereș a precizat că orașul Teiuș are o comunitate mică, aproape 8.000 de locuitori, care îi merită pe cei ce îi conduc. Referindu-se la rețeaua de alimentare cu apă, directorul Apa CTTA Alba, Ștefan Bardan a spus că își dorește extinderea acesteia la nivelul întregului județ. Cornel Murg, care era subprefect în anul 2009, atunci când a fost pus la punct proiectul de realizare a rețelei de alimentare cu apă la Pețelca, a precizat că ”Viorel Lazăr, cel care era atunci director al Apa CTTA, a înțeles necesitatea investiției, i-a vorbit despre acest obiectiv președintelui CJ Alba – Ion Dumitrel și iată că astăzi problema s-a rezolvat. În viitor, se va avea în vedere și realizarea canalizării, precum și continuarea asfaltării drumurilor din sat”.

• O zonă plină de farmec

Cei aproape 200 de localnici își duc mai departe zilele la Pețelca. Ei ne-au povestit încântați despre această zonă desprinsă din Rai, stăpânită de liniște și armonia dintre om și natură. De când a ajuns apa la Pețelca, aici ,prețul caselor a crescut cu aproape 15 la sută. Una dintre legendele ce se mai păstrează aici ne spune povestea balaurului care păzea fântâna din centrul satului şi a viteazului blond care l-a răpus. Cei din neamul Domşa de aici îşi au originile în familia domnitorilor moldavi, iar fiul unui domnitor a renunţat la tron de dragul unei frumoase din partea locului şi s-a stabilit aici. De asemenea, se spune că unul dintre localnici a mers pe jos până la împărat, a vândut două perechi de boi și nu s-a lăsat până nu a obţinut drepturile cuvenite neamului său. De-acum, așezarea plină de farmec se mândrește cu apa de calitate de la robinetele localnicilor, apă care în următoarea perioadă va ajunge și la Căpud. Așadar, investițiile administrației locale din Teiuș merg mai departe, viața satelor se schimbă tot mai mult, iar comunitatea se dezvoltă, ținând pasul cu vremurile.

Adriana Durigă




Actualitate

SVSU Teiuș, locul IV la concursul regional al serviciilor voluntare pentru situații de urgență, desfășurat la Bistrița

Publicat

în

Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Teiuș a reprezentat cu succes județul Alba la Concursul profesional regional al serviciilor voluntare pentru situații de urgență, desfășurat la Bistrița.

La competiție au participat șapte echipe reprezentând serviciile voluntare din județele Alba, Bistrița-Năsăud, Brașov, Mureș, Sibiu, Covasna și Harghita, alături de șase servicii private pentru situații de urgență aparținând unor mari agenți economici din regiune.

Concurenții au avut de parcurs probe complexe, care le-au testat atât pregătirea fizică, cât și capacitatea de reacție și spiritul de echipă în situații de intervenție.

La finalul întrecerii, SVSU Teiuș s-a clasat pe locul al IV-lea, într-o competiție extrem de disputată, în care participanții și-au depășit de multe ori propriile limite.

„Bătălia a fost una strânsă, transpirația a curs din belșug, iar la capătul probelor de concurs băieții noștri au ocupat locul patru într-o competiție solicitantă, atât fizic, cât și psihic, în care, de multe ori, propriile limite au fost depășite. Felicitări, SVSU Teiuș, sunteți o echipă pe cinste!”, au transmis reprezentanții SVSU Teiuș.




Citește mai mult

Actualitate

Cetățean kosovar, reținut de polițiștii din Teiuș după ce a fost prins de două ori la volan fără drept de a conduce în România

Publicat

în

Un bărbat în vârstă de 23 de ani, cetățean al Republicii Kosovo, cu domiciliul în municipiul Alba Iulia, a fost reținut de polițiștii din Teiuș după ce a fost depistat de două ori, în decurs de două zile, conducând un autoturism fără a avea dreptul de a conduce pe teritoriul României.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, polițiștii din Teiuș au dispus, în data de 16 iulie 2026, reținerea pentru 24 de ore a tânărului, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

În seara zilei de 16 iulie, în jurul orei 21:30, polițiștii au oprit pentru control, pe strada Clujului din Teiuș, un autoturism condus de bărbatul de 23 de ani. Oamenii legii au constatat că acesta mai fusese oprit și în ziua precedentă, 15 iulie, pe strada Decebal din oraș.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că bărbatul nu are dreptul de a conduce autovehicule pe teritoriul României.

Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.




Citește mai mult

Actualitate

Activitate informativ-preventivă dedicată utilizatorilor de vehicule electrice din orașul Teiuș

Publicat

în

Miercuri, 1 iulie 2026, Poliția Orașului Teiuș, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Locale Teiuș și reprezentanți ai administrației publice locale, au organizat o activitate informativ-preventivă destinată persoanelor care utilizează vehicule electrice, la care au participat 18 persoane.

Scopul activității a fost creșterea gradului de conștientizare a riscurilor din trafic și promovarea unui comportament responsabil în rândul participanților la trafic care folosesc astfel de vehicule.

Polițiștii le-au prezentat aspecte privind legislația rutieră aplicabilă vehiculelor electrice și conduita preventivă pe care ar trebui să o adopte în trafic. De asemenea, polițiștii au evidențiat importanța utilizării echipamentelor de protecție.




Citește mai mult

Actualitate

Trei adolescenți au dat dovadă de spirit civic, după ce au găsit un portmoneu cu peste 2.100 de lei și l-au înapoiat proprietarului

Publicat

în

Trei adolescenți, doi din Alba Iulia și unul din Teiuș, au fost apreciați pentru gestul lor de responsabilitate și spirit civic, după ce au găsit un portmoneu pierdut pe o stradă din Teiuș și au făcut tot posibilul ca acesta să ajungă cât mai repede la proprietarul de drept.

Portmoneul conținea acte de identitate, carduri bancare și peste 2.100 de lei. Imediat după descoperirea acestuia, cei trei tineri au contactat polițiștii locali din Teiuș, care au reușit să identifice proprietarul și să îi înapoieze toate bunurile.

Gestul adolescenților a fost apreciat public de Primăria Teiuș, care le-a transmis felicitări atât lor, cât și familiilor lor pentru educația primită.

„Într-o lume agitată și, din păcate, cam fără repere, rămânem impresionați de fiecare dată când se întâmplă și o faptă bună, ce își are rădăcinile în educație, în cei șapte ani de acasă și, nu în ultimul rând, în familie.

Polițiștii locali teiușeni, aflați în misiune în orașul nostru, au fost contactați de câțiva tineri: B.V.A., 17 ani, din Alba Iulia, L.A.G., 17 ani, din Alba Iulia, și C.G.I., 17 ani, din Teiuș, care au precizat că au găsit pe strada Aleea Sportivă un portmoneu cu acte, carduri de credit și bani (peste 2.100 de lei), aparținând unui cetățean din Alba Iulia. Proprietarul a fost identificat, iar toate bunurile i-au fost înmânate.

Felicitări tinerilor pentru spiritul civic deosebit și, nu în ultimul rând, familiilor acestora pentru educația acordată!”, au transmis reprezentanții Primăriei Teiuș.




Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius