Rămâi conectat

Știri din zonă

Patru bărbați au fost reținuți de polițiști, după ce s-au prezentat ca fiind angajați ai unei companii de electricitate, au intrat în casa unei femei din Poiana Galdei și au furat suma de 5.000 de lei

Publicat

în

Sâmbătă, 20 decembrie 2025, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de patru bărbați, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune și furt.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 11 decembrie 2025, trei bărbați, în vârstă de 23, 26 și 30 de ani, din județul Mureș, împreună cu un bărbat de 37 de ani, din comuna Mihalț, județul Alba, s-au deplasat cu o autoutilitară, pe raza localității Poiana Galdei, la domiciliul unui bărbat de 72 de ani și profitând de vârsta sa înaintată, l-ar fi indus în eroare cu privire la prețul stabilit pentru efectuarea unor lucrări la soclul casei.

Astfel, bărbații i-ar fi solicitat persoanei vătămate, suma de 3.600 de lei, în plus față de prețul inițial.

Ulterior, cei patru bărbați s-au deplasat pe raza localității Ivăniș, la domiciliul unei femei în vârstă de 89 de ani și s-au recomandat ca fiind angajați ai unei companii electrice, ocazie cu care au pătruns în interiorul imobilului și ar fi sustras suma de 5.000 de lei.

În cauză, la data de 20 decembrie 2025, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au pus în aplicare două mandate de percheziție domiciliară, la locuințele bărbaților, unde au identificat și ridicat bunuri folosite la săvârșirea infracțiunilor, precum și suma de 9.500 de lei.

Cercetările sunt continuate.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Slujba de binecuvântare a plăcii comemorative care a fost așezată la mormântul Sfintei Cuvioase Filotimia, la Mănăstirea Râmeț

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, la Mănăstirea Râmeț, au avut loc primele evenimente duhovnicești organizate cu ocazia proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv.

Începând cu ora 18.00, a fost săvârșită slujba de binecuvântare a plăcii comemorative care a fost așezată la mormântul Sfintei Cuvioase Filotimia. Din sobor au făcut parte pr. conf. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural al Eparhiei Alba Iuliei, arhim. Antonie Kătinean, duhovnicul Mănăstirii Râmeț, protos. Ioanichie Pleșa, slujitor al Mănăstirii Râmeț, precum și alți preoți din împrejurimi.

În continuare, a avut loc așezarea cinstitelor moaște ale Sfintei Cuvioase Filotimia în biserica mare a Mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț. Relicvele au fost purtate în procesiune de la chilia memorială a Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv, în locașul de închinare. Ajunși în biserică, cei prezenți s-au închinat cinstitului odor, în semn de venerație adusă celei care a fost mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv. Atât în locașul de închinare, cât și în timpul procesiunii, corul de maici al Mănăstirii Râmeț a cântat cu multă evlavie troparul Sfintei Cuvioase Filotimia.

Delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu la aceste momente solemne a fost părintele conf. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural al Arhiepiscopiei Alba Iuliei. Alături de maica stareță Stavrofora Apolinaria Barb și de viețuitoarele obștii așezământului monahal, la ceremonii au luat parte numeroși credincioși pelerini. Relicvele vor rămâne spre închinare în biserica mare a Mănăstirii Râmeț. Luni, 29 iunie, în ziua proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia, cinstitele moaște vor fi așezate spre închinare într-un baldachin special amenajat, în proximitatea altarului de vară al Mănăstirii Râmeț.

Vasile Căpîlnean


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Amenzi de peste 4.200 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos, în urma unei acțiuni cu efective mărite organizată pe raza de competență

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, în intervalul orar 07.00 – 10.00, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos, sprijiniți de polițiștii Biroului Rutier Alba și de cei ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale au desfășurat o acțiune, pe raza de competență, care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 124 de verificări de persoane și 29 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.

Au fost constatate 24 de abateri de natură contravențională, majoritatea la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 4.252 de lei.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Tânăr de 25 de ani din Galda de Jos reținut de polițiști, după ce și-a agresat un consătean, într-un magazin alimentar

Publicat

în

Miercuri, 24 iunie 2026, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 25 de ani, din localitatea Galda de Jos, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că bărbatul, în seara zilei de 23 iunie 2026, în jurul orei 21.00, în timp ce se afla pe raza localității Sântimbru, în fața unui magazin alimentar, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu și al consumului de alcool, l-ar fi agresat fizic pe un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din localitatea Sântimbru, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire a fost necesar transportul la spital.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Incendiu izbucnit la o locuință din Cetea. Au intervenit pompierii militari din Alba Iulia

Publicat

în

Pompierii militari din Alba Iulia au intervenit, luni dimineața, pentru localizarea și stingerea unui incendu izbucnit la o locuință din Cetea.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în sat Cetea. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință. Forțe alocate: 2 x autospeciale de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius