Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

Mobilizare exemplară a elevilor de la Liceul Teoretic Teiuș, în cadrul ediției 2017 a campaniei sociale „Cozonacul de Crăciun”

Publicat

în

Între 18 și 22 decembrie 2017, elevii Liceului Teoretic Teiuș, pe lângă participarea la procesul educațional au derulat activități extracurriculare diverse în cadrul campaniei de voluntariat „Cozonacul de Crăciun”.  În acest context, elevii Liceului Teoretic Teiuş şi comunitatea locală, s-au mobilizat, ca prin efortul lor să contribuie la realizarea unor mici cadouri, ce au fost dăruite, în semn de solidaritate, în preajma sărbătorilor de iarnă, copiilor aflați în situația de risc social.

Proiectul a comportat 4 etape: identificarea grupului țintă, strângerea de fonduri sau resurse materiale, realizarea și distribuirea cadourilor.

În prima etapă s-au identificat 108 preșcolari și elevi aflați în situații dificile și cu o stare financiară precară, constituindu-se astfel grupul țintă, beneficiarii direcți ai campaniei.

A doua etapă s-a concretizat prin organizarea, conform tradiţiei, a unui târg de Crăciun unde au fost comercializate obiectele decorative confecţionate de copiii de la grădiniţă, de elevii claselor I – IV, felicitările şi jucăriile donate de elevii claselor V–VIII, obiectele de îmbrăcăminte donate de elevii claselor IX – XII, obiecte decorative realizate de elevii claselor a X-a şi felicitări realizare de elevii claselor a IX-a. Au fost comercializate, de asemenea şi picturi realizate de elevii Cercului de pictură al Liceul Teoretic Teiuş, coordonaţi de dl prof. Călin Cotoară, cu sprijinul Clubului Rotary Teiuş, elevii demonstrându-și abilitățile și competențele de antreprenoriat.

Etapa de realizare și distribuire a cadourilor de către voluntarii campaniei „Cozonacul de Crăciun” le-a oferit oportuniatea de a experimenta că bucuria de a dărui poate fi mai puternică şi mai profundă decât bucuria de a primi. Astfel, în data de 20 decembrie, voluntarii au dăruit pachetele celor 21 de elevi beneficiari din clasele ciclului primar de la Liceul Teoretic Teiuş, celor 36 de elevi beneficiari de la Centrul Cultural Educaţional Multifuncţional PRO Romanes Teiuş precum și celor 17 copii beneficiari de la Asociaţia „Sfântul Apostol Petru” din Teiuş, iar în data de 21 decembrie, ultima zi a campaniei, cei 35 de beneficiari din Căpud, şcolari şi preşcolari, i-au întâmpinat pe Moş Crăciun, pe Crăciuniţa lui şi pe membrii Consiliului Elevilor – voluntari ai campaniei, cu cântece şi poezii.

Scopul proiectului este redescoperirea solidarităţii umane şi a tradiţiilor româneşti specifice Naşterii  Domnului precum și sprijinirea persoanelor care se confruntă cu o situaţie materială precar, sensibilizarea opiniei publice şi stimularea acesteia asupra problemelor cu care se comunitatea locală și educarea copiilor în spiritul democrației și voluntariatului.

„În cadrul campaniei „Cozonacul de Crăciun” liceenii au reușit să înțeleagă că a fi voluntar înseamnă să ai puterea de a schimba lumea, să ai șansa de a te descoperi sau a te redescoperi, precum și să trăiești un sentiment inegalabil de împlinire sufletească. Campania a reunit voluntariatul, înțeles ca expresie a democrației, cu oportunitatea de implicare activă în viața comunității prin: atitudine, dorința de a fi mai bun și responsabilizare socială. Cred că follow up-ul acestei acțiuni va deschide noi orizonturi în modul de raportare al elevilor față de societatea și comunitatea în care trăim” ne-a declarat directorul unității de învățământ prof. Marius Cosmin PINTEA

Organizatorul, Liceul Teoretic Teiuș, Alba – Consiliul Elevilor Teiuș s-a bucurat de sprijinul acordat de partenerii proiectului: Primăria Teiuș, Poliția Teiuș, Inspectoratul Școlar Județean Alba, Casa Corpului Didactic Alba, Clubul Rotary Teiuș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Învățământ-Cultură

Rareș Alexandru Moldovan, elev al Liceului Teoretic Teiuș, locul II la etapa județeană a Olimpiadei de Geografie

Publicat

în

Elevul Rareș Alexandru Moldovan, elev în clasa a VIII-a, la Liceului Teoretic Teiuș, a obținut Premiul al II-lea la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Geografie.

Elevul a fost coordonat în pregătirea pentru competiție de profesoara Maria Petri, coordonator al grupei de geografie din cadrul Centrului Județean de Excelență, și de profesoara Sanda Jude, cadrul didactic de la clasă.

„Rezultat deosebit (premiul al II-lea) la Olimpiada Națională de Geografie – etapa județeană!

Felicitări elevului Moldovan Rareș Alexandru, din clasa a VIII-a, Liceul Teoretic Teiuș (Alba), pentru obținerea Premiului al II-lea la Olimpiada Națională de Geografie – etapa județeană!

Performanța sa este rezultatul pasiunii pentru geografie, al muncii susținute și al îndrumării oferite de cadre didactice dedicate:

prof. Petri Maria, coordonator al grupei de geografie din cadrul Centrului Județean de Excelență,

prof. Jude Sanda, profesor la clasă.

Felicitări elevului și profesorilor pentru acest rezultat frumos și pentru promovarea excelenței în educație!

Mult succes în continuare și cât mai multe realizări!”, au transmis reprezentanții Liceului Teoretic Teiuș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Activitate educativă dedicată creșterii siguranței în mediul școlar, la Liceul Teoretic Teiuș

Publicat

în

Elevii de la Liceul Teoretic Teiuș, au participat la o activitate preventiv-educativă menită să crească nivelul de siguranță în mediul școlar și să prevină comportamentele violente.

Întâlnirea a fost susținută de un agent de poliție din cadrul Poliției Orașului Teiuș, care le-a vorbit copiilor despre respectul reciproc, gestionarea pașnică a conflictelor, regulile de comportament în școală și rolul polițistului în comunitate.

„În cadrul unei activități preventive desfășurate la Liceul Teoretic Teiuș, județul Alba, elevii din ciclul primar au participat la o întâlnire educativă dedicată creșterii siguranței în mediul școlar și conștientizării consecințelor asociate oricăror fapte de violență.

Activitatea a fost susținută de agent de poliție David Marius Alexandru, din cadrul Poliției Orașului Teiuș – Poliția de proximitate, care a discutat cu elevii, pe înțelesul lor, despre:

– importanța respectului reciproc

– gestionarea pașnică a conflictelor

– regulile de comportament în școală și în afara ei

– rolul polițistului în comunitate

Prin dialog deschis și exemple adaptate vârstei copiilor, elevii au fost încurajați să adopte comportamente responsabile și să contribuie activ la menținerea unui climat școlar sigur și prietenos”, se arată într-o postare publicată de Liceul Teoretic Teiuș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Damaris Lupu, elevă a Liceului Teoretic Teiuș – Locul I șah fete gimnaziu la etapa județeană a Olimpiadei Sportului Școlar

Publicat

în

Liceul Teoretic Teiuș, județul Alba, a participat cu succes la Olimpiada Sportului Școlar – șah, fete, gimnaziu, faza județeană, unde a obținut o performanță remarcabilă.

Lupu Damaris, elevă în clasa a V-a, la Liceul Teoretic Teiuș, Alba, a câștigat Locul I, calificându-se la faza națională care va avea loc în luna ianuarie.

Damaris a avut un parcurs excelent:

– 6 meciuri jucate;
– 0 înfrângeri;
– victorii în fața unor adversare din clase mai mari;

Un rezultat care arată talent, muncă și determinare!

„Mulțumiri speciale antrenorului ei, maestrul Adrian Sechereș, pentru pregătirea de înalt nivel, precum și profesorului coordonator Hazi Ștefan Aurelian pentru implicare și susținere. Felicitări, Damaris! Suntem mândri de tine și îți dorim mult succes la etapa națională!”, a transmis conducerea Liceului Teoretic Teiuș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

100 de elevi de la Liceul Teoretic Teiuș au participat sâmbătă, 20 septembrie 2025, la ziua de curațenie națională „Let’s Do It, Romania!”

Publicat

în

100 de elevi ai Liceului Teoretic Teiuș s-au alăturat cu entuziasm campaniei naționale „Let’s Do It, Romania!”, cea mai amplă mișcare de voluntariat pentru mediu din țară.

Echipându-se cu saci și mănuși, elevii au demonstrat că responsabilitatea față de natură și comunitate se învață și se trăiește prin fapte.

„Felicitări tuturor voluntarilor pentru implicare și energie! Mulțumim profesorilor coordonatori și comunității locale care susțin acest demers”, au transmis reprezentanții Liceului Teoretic Teiuș.

Activitatea a fost realizată în parteneriat cu Primăria Teiuș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius