Rămâi conectat

Știri din zonă

În 9 luni de zile, niciun nou-născut în comuna Întregalde!

Publicat

în

dispensar comuna intregaldeÎn anul 2015, la Primăria comunei Întregalde, localitate aflată la doar 42 de kilometri de Alba Iulia, nu s-a oficiat nicio căsătorie.

Dar nici copii nu s-au născut. Poate aceste lucru nu ar fi chiar atât de grav, dacă în același interval de timp pe raza comunei nu s-ar fi înregistrat 16 – 17 decese, după cum ne-a declarat primarul Teodor Florea. El a precizat că au existat, totuși, câteva perechi de tineri din comună care și-au unit destinele în acest an, dar oficierea cununiei nu a avut loc la Întregalde, deci nu a putut fi înregistrată oficial la Starea Civilă de la primărie, ci în alte localități. La Întregalde, doar 26 de copii de vârstă școlară mai sunt acum la școală, deservită de câțiva dascăli inimoși care fac naveta pentru a le desluși tainele cititului și scrisului. Totodată, primarul Teodor Florea a precizat că mulți tineri sunt plecați la muncă în străinătate, iar populația rămasă în comună este îmbătrânită. Unele sate s-au depopulat aproape complet, iar acum au doar câțiva viețuitori: Mărinești – 2, Popești – 6, Iliești – 7-8. Nici măcar medic nu mai este, iar pacienții se duc în alte localități pentru a fi consultați dacă au nevoie de doctor. Clădirea Dispensarului Medical nu a primit autorizație sanitară de funcționare din partea Direcției de Sănătate Publică, deși apă curentă există de la un hidrofor, însă aici ar mai fi necesare lucrări de reparații interioare și exterioare. ”Unitățile administrativ-teritoriale mici, așa cum este comuna noastră, sunt dezavantajate de Programul Național de Dezvoltare Rurală, pentru că nu au destui beneficiari pentru a depune proiecte pe PNDR, iar din această cauză nu acumulează suficient punctaj pentru a primi finanțare”, susține primarul Teodor Florea. Anul trecut, Primăria Întregalde a obținut o finanțare de 100.000 de euro printr-un proiect depus la Grupul de Acțiune Locală din Munţii Metaliferi, Trascău şi Muntele Mare, prin care s-a achiziționat un buldoexcavator și s-a dotat căminul cultural cu instalație de sonorizare și costume populare. Măcar tradițiile de-ar avea un viitor…

Robert Ghergu


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Coliziune între două autoturisme pe DN1, în sensul giratoriu de la Sântimbru

Publicat

în

O coliziune între două autoturisme s-a produs vineri, 27 iunie 2025, în jurul orei 06.45, pe DN 1, în sensul giratoriu de la Sîntimbru

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs pe DN 1, sensul giratoriu din loc. Sântimbru. Este vorba despre 2 auto implicate în accident, fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 Amb. SAJ”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Autorul accidentului de ATV, în care un bărbat de 57 de ani a decedat la Valea Mănăstirii, a fost reținut de polițiști

Publicat

în

Marți, 24 iunie 2025, polițiștii din Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 60 de ani, din localitatea Râmeț, pentru ucidere din culpă.

Reamintim că duminică, 22 iunie 2025, în jurul orei 16.15, polițiștii din municipiul Aiud au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DC 128, a avut loc un accident în care este implicat un ATV.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 60 de ani, din localitatea Râmeț, în timp ce conducea un ATV, pe care se mai aflau patru persoane, în calitate de pasageri, pe DC 128, pe direcția de mers Valea Mănăstirii-Valea Uzei, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare și s-a răsturnat într-o râpă, la o diferență de nivel de aproximativ 50 de metri.

În urma evenimentului, un bărbat, în vârstă de 57 de ani, din localitatea Râmeț, a decedat, iar conducătorul ATV-ului și un bărbat, în vârstă de 69 de ani, din localitatea Râmeț, au suferit leziuni corporale, fiind transportați la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

În urma testării conducătorului ATV-ului, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,08 mg/l alcool pur în aerul expirat, urmând a-i fi recoltate mostre biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei. De asemenea, din verificările efectuate de către polițiști, a reieșit că bărbatul de 60 de ani nu deține permis de conducere.

În cauză, se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducere sub influența alcoolului și conducere fără permis de conducere.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

O femeie de 44 de ani din Stremț a decedat pe DN 1, după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un autocamion

Publicat

în

Marți, 24 iunie 2025, în jurul orei 15.25, polițiștii din Teiuș au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DN 1, la kilometrul 401+ 900 de metri.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, o femeie de 44 de ani, din localitatea Stremț, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe direcția Aiud-Teiuș, ar fi pierdut controlul asupra acestuia și a intrat în coliziune frontală cu un autocamion condus, din sens opus, de către un bărbat de 37 de ani, din municipiul Alba Iulia.

În urma evenimentului, din nefericire, femeia a decedat.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Miercuri, 25 iunie 2025: Acțiune de DEZINSECȚIE, împotriva țânțarilor şi căpuşelor, pe raza comunei Sântimbru

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, pe raza comunei Sântimbru se va desfășura o acțiune de DEZINSECȚIE, împotriva țânțarilor şi căpuşelor.

Intervalul orar în care se va realiza această intervenție, este 22:00 – 05:00, iar locurile în care se va realiza intervenția, sunt urmatoarele:

• Satul Sântimbru – în zona stației de epurare, la ponton, la Popa Unguresc, la parcul școlii;
• Satul Galtiu – strada lazului şi Primăverii, zona parcurilor şi a bazei sportive;
• Satul Coşlariu – zona bazei sportive, a stației de epurare, a parcului și pe strada Florilor;
• Satul Sântimbru Fabrică – zona blocurilor, caselor, parcului şi a şcolii.
• Satul Totoi – în zona şcolii şi a bazei sportive;
• Satul Dumitra – în zona „Vale”.

FOARTE IMPORTANT PENTRU CETĂȚENI:

– să nu intrați în raza directă de actiune a echipamentelor de pulverizare;
– unde este cazul vă rugăm să vă asigurati că ferestrele sunt închise.
– unde este cazul, vă rugăm să nu lasați haine la uscat sau alte obiecte care pot intra în contact direct cu pielea, ochii sau care se pot ingera, atât în balcoane cât și în gospodării.
– produsul folosit este CYMINA PLUS, un produs biocid avizat de Ministerul Sănătăţii.
– în cazul condițiilor meteo nefavorabile termenul de executare a lucrărilor va fi prelungit/decalata;
– totodată APICULTORII sunt rugați să ia măsurile necesare pentru protejarea familiilor de albine, în scopul evitării contactului cu substante insecticide.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius