Rămâi conectat

Actualitate

E oare prea devreme ca Florin Cristian Bota să devină cetăţean de onoare al oraşului Teiuş?

Publicat

în

botaS-a spus de multe ori că politica şi cultura ar trebui să se împletească, astfel încât să ducă la progresul unei comunităţi. Realitatea zilelor noastre ne demonstrează că de multe ori politicul e o piedică în promovarea culturii.

O întâmplare greu de înţeles e cea petrecută în urmă cu câteva zile, în ultima şedinţă a Consiliului Local Teiuş. Unul dintre punctele de pe ordinea de zi a şedinţei, o propunere a primarului Mirel Hălălai, se referea la acordarea titlului de cetăţean de onoare unui fiu al oraşului – Florin Cristian Bota. „Mi se pare corect să promovăm oamenii care au făcut ceva pentru oraş. Cunoaşteţi activitatea sa laborioasă şi operele sale, eforturile sale. Îl susţin pe Florin Cristian Bota pentru a primi titlul de cetăţean de onoare. Desi­gur că mai avem în oraş oameni de valoare, care merită să primească acest titlu, rămâne să discutăm…”, a explicat primarul Hălălai gestul său. „La ultima sa carte sunt doi autori, de ce nu sunt îndreptăţiţi să fie amândoi cetăţeni de onoare ai oraşului?”, a declarat unul dintre consilierii locali. Apoi au venit şi alte propuneri: Mihai Popescu – medic din Teiuş, care face operaţii pe creier, ar mai fi şi rectorul Institutului Politehnic din Arad – care e fiu al oraşului, comdandantul Şcolii Militare de la Breaza – tot fiu al oraşului, prof. Popescu, conferenţiar, care la 90 de ani merită acest titlu, la care se adaugă şi ing. Radu Bellu – care a scris despre trecutul oraşului ceferiştilor. Unii aleşi locali au fost de părere că acordându-i titlul de cetăţean de onoare lui Florin Cris­tian Bota ar… coborî prea jos. „Activitatea sa este cunoscută, a scris cărţi dedicate oraşului, care au ajuns în biblioteci publice din Alba Iulia, Cluj, Sibiu şi în alte oraşe. Nu contest că nu mai sunt şi alţi oameni deosebiţi! E propunerea mea, pe care o susţin în continuare, pentru că mi se pare a fi un gest corect faţă de munca titanică depusă pentru a scrie o carte. Florin Bota e un om care are 4 cărţi dedicate oraşului Teiuş, la care se adaugă multe altele pentru alte localităţi din judeţ. E vorba despre valori care reprezintă oraşul, dar puteţi să veniţi cu propuneri concrete. Din anul 2012 nu am mai acordat titluri de cetăţean de onoare, dar cred că e corect să-i recunoaştem activitatea lui Florin Cristian Bota”, a declarat primarul Hălălai. „Îi ajută pe vârstnici, în cadrul Centrului de zi din oraş, se implică în multe activităţi din Teiuş, merită să fie cetăţean de onoare al oraşului”, a fost de părere un alt consilier local. „Cireaşa de pe tort” a venit din partea unui alt ales local, din partea PDL, devenit apoi liberal, director al liceului din Teiuş. „Nu merge criteriul a scris o carte şi devine cetăţean de onoare al oraşului! Ştiu cum se face o carte, luând de acolo, de dincolo… În toate cărţile lui nu am văzut o poză de-a mea, în care să spună ce am făcut pentru liceu. În schimb, l-am văzut pe şeful Staţiei CFR din Teiuş, pe primar şi pe alţii. E prea devreme, poate ar trebui să vină cu o documentaţie… Eu zic să-i dăm, eu ridic primul mâna, dar să ştie băiatul că mai are de muncit. Nu poţi peste noapte să treci peste nişte etape! Să mai scrie domnul Bota o carte şi vedem. Mai are vreme!”, a spus alesul local liberal. La final, când propunerea primarului Mirel Hălălai a fost supusă la vot, a primit doar 6 voturi, la şedinţă fiind prezenţi 10 consilieri. Au votat „pentru” Mihai Ungur, Cornel Popa şi Ovidiu Lazăr – PSD, Horea Man şi Cornel Crişan – PDL, devenit PNL şi Cornel Hălălai – PP-DD. Poate, atunci când cultura are culoare politică, cel care are de pierdut este oraşul, nu omul care nu a primit atenţia cuvenită a consilierilor. Desigur că pentru editarea monografiilor şi a altor cărţi ce poartă semnătura lui Florin Cristian Bota a fost nevoie de multă trudă, de cercetare şi dorinţă de a învinge. Cine cunoaşte oare toate acestea, în afară de cei care au lucrat zi şi noapte pentru a-şi vedea împlinită dorinţa? Nu e deloc uşor, e poate o experienţă ce ar trebui să fie încercată de fiecare dintre noi şi abia apoi vom înţelege poate că această muncă trebuie preţuită!

Adriana DURIGĂ


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Momentul în care doi vârstnici din Teiuș s-au ciocnit cu triciclurile electrice, surprins de o cameră de supraveghere de pe strada Decebal

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, doi vârstnici din Teiuș, de 77 respectiv 80 de ani, au ajuns la spital cu răni, după ce s-au ciocnit triciclurile electrice, pe strada Decebal. 

Camerele de supraveghere din zonă au surprins momentul în care cei doi vârstnici s-au ciocnit și s-au rănit. Mai exact, unul dintre aceștia s-ar fi angajat în depășirea unui triciclu condus de celălalat vârstnic, moment în care ar fi virat la stânga, fără a se asigura, intrând în coliziune cu acesta.

Potrivit IPJ Alba, la data de 21 iunie 2026, în jurul orei 12.12, Poliția Orașului Teiuș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Decebal din oraș, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat faptul că un bărbat, în vârstă de 77 de ani, din orașul Teiuș, în timp ce se deplasa cu un triciclu electric, pe strada Decebal, s-ar fi angajat în depășirea unui triciclu condus de către un bărbat, în vârstă de 80 de ani, din orașul Teiuș, care ar fi virat la stânga, fără a se asigura, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului rutier, cei doi bărbați au suferit leziuni corporale, fiind transportați la spital pentru a le fi acordate îngrijiri medicale. De asemenea, aceștia au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 35 de ani cercetat de polițiștii din Teiuș, după ce a fost depistat în timp ce conducea un ansamblu rutie, fară permis corespunzător

Publicat

în

Luni, 22 iunie 2026, în jurul orei 18.10, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene au oprit, pentru control, pe DN 14B, la kilometrul 3+600 de metri, în afara orașului Teiuș, un ansamblu rutier, format dintr-un autovehicul și o remorcă, ce totaliza o masă maximă autorizată de 5.090 de kilograme, acesta fiind condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ani, din localitatea Porumbeni, județul Harghita.

Din verificări a reieșit că bărbatul deține permis de conducere valabil pentru categoriile AM, B1, B, dar nu și pentru categoria necesară conducerii ansamblului rutier.

În cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Asigurați-vă, în prealabil, că dețineți dreptul de a conduce un ansamblu rutier.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Doi vârstnici din Teiuș au ajuns la spital, după ce s-au ciocnit cu tricicluri electrice pe strada Decebal

Publicat

în

Duminică, 21 iunie 2026, în jurul orei 12.12, Poliția Orașului Teiuș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Decebal din oraș, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat faptul că un bărbat, în vârstă de 77 de ani, din orașul Teiuș, în timp ce se deplasa cu un triciclu electric, pe strada Decebal, s-ar fi angajat în depășirea unui triciclu condus de către un bărbat, în vârstă de 80 de ani, din orașul Teiuș, care ar fi virat la stânga, fără a se asigura, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului rutier, cei doi bărbați au suferit leziuni corporale, fiind transportați la spital pentru a le fi acordate îngrijiri medicale.

De asemenea, aceștia au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 25 ani din Teiuș reținut de polițiști, după ce a intrat într-o locuință din oraș și ar fi luat-o cu forța pe fosta sa parteneră

Publicat

în

În  cursul nopții de 12/13 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Teiuș au fost sesizați, de către o tânără, în vârstă de 18 ani, din comuna Mihalț, cu privire la faptul că a fost victima unei infracțiuni.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în timp ce aceasta se afla la locuința unui tânăr din orașul Teiuș, ar fi fost luată, fără permisiunea ei, de către fostul partener, care ar fi pătruns, fără drept în locuință.

Ulterior, fostul partener, în vârstă de 25 ani, ar fi introdus-o pe tânără într-un autoturism condus de un tânăr de 20 de ani, din Teiuș și s-ar fi deplasat spre comuna Mihalț, fiind identificați de polițiști.

Față de tânărul de 25 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lipsire de libertate în mod ilegal și violare de domiciliu.

În cursul zilei de azi, 13 iunie 2026, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Aiud, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius