Rămâi conectat

Știri din zonă

Drumul comunal dintre Valea Uzei și Olteni (comuna Râmeț) va fi modernizat

Publicat

în

Modernizarea drumului comunal DC 233, între Valea Uzei și Olteni, din comuna Râmeț a intrat în linie dreaptă, potrivit declarațiilor făcute de Vasile Raica, primarul comunei.

„La această oră ne aflăm în faza de organizare a licitaţiei pentru selectarea constructorului, urmând ca anul viitor, undeva prin lunile aprilie-mai, să înceapă lucrările de modernizare. Comuna Râmeţ deține o rețea de drumuri comunale, străzi și alei care asigură legătura cu obiectivele din comună precum și cu comunele învecinate, numai că, în marea majoritate, sunt nemodernizate, fiind doar pietruite. Strategia noastră de dezvoltare prevede o creștere a activității bazându-ne pe potenţialul turistic uriaș de care dispunem, prin modernizarea drumurilor comunale. Aceasta mai ales acum, când modernizarea drumului județean DJ 107I, care asigură accesul pe munte la reşedinţa de comună și face legătura între celelalte drumuri comunale și orașele apropiate, este într-un stadiu avansat de modernizare! Prin modernizarea acestui drum, dar și a celorlalte pe care le are în vedere, se dorește îmbunătăţirea calității vieţii locuitorilor din zonă, se va îmbunătăţi infrastructura rutieră și, cel mai important, va crește atractivitatea zonei atât din punct de vedere turistic, cât și economic. Drumul beneficiază de o finanțare de aproximativ 9.000.000 de lei, sumă asigurată prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny», va beneficia de un covor asfaltic pe o lungime de 5,3 kilometri, podețe de acces spre proprietăți, rigole și refugii (parcări laterale)”, a afirmat primarul Vasile Raica.

Modernizarea drumului face parte dintr-un proiect de investiții mai amplu prin care se urmăreşte asigurarea legăturii între comuna Râmeț și comuna Livezile, respectiv cu drumul județean DJ 107I care asigură legătura dintre Aiud înspre judeţul Cluj.

Dorel LAZĂR


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Slujba de binecuvântare a plăcii comemorative care a fost așezată la mormântul Sfintei Cuvioase Filotimia, la Mănăstirea Râmeț

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, la Mănăstirea Râmeț, au avut loc primele evenimente duhovnicești organizate cu ocazia proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv.

Începând cu ora 18.00, a fost săvârșită slujba de binecuvântare a plăcii comemorative care a fost așezată la mormântul Sfintei Cuvioase Filotimia. Din sobor au făcut parte pr. conf. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural al Eparhiei Alba Iuliei, arhim. Antonie Kătinean, duhovnicul Mănăstirii Râmeț, protos. Ioanichie Pleșa, slujitor al Mănăstirii Râmeț, precum și alți preoți din împrejurimi.

În continuare, a avut loc așezarea cinstitelor moaște ale Sfintei Cuvioase Filotimia în biserica mare a Mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț. Relicvele au fost purtate în procesiune de la chilia memorială a Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv, în locașul de închinare. Ajunși în biserică, cei prezenți s-au închinat cinstitului odor, în semn de venerație adusă celei care a fost mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv. Atât în locașul de închinare, cât și în timpul procesiunii, corul de maici al Mănăstirii Râmeț a cântat cu multă evlavie troparul Sfintei Cuvioase Filotimia.

Delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu la aceste momente solemne a fost părintele conf. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural al Arhiepiscopiei Alba Iuliei. Alături de maica stareță Stavrofora Apolinaria Barb și de viețuitoarele obștii așezământului monahal, la ceremonii au luat parte numeroși credincioși pelerini. Relicvele vor rămâne spre închinare în biserica mare a Mănăstirii Râmeț. Luni, 29 iunie, în ziua proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia, cinstitele moaște vor fi așezate spre închinare într-un baldachin special amenajat, în proximitatea altarului de vară al Mănăstirii Râmeț.

Vasile Căpîlnean


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Amenzi de peste 4.200 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos, în urma unei acțiuni cu efective mărite organizată pe raza de competență

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, în intervalul orar 07.00 – 10.00, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos, sprijiniți de polițiștii Biroului Rutier Alba și de cei ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale au desfășurat o acțiune, pe raza de competență, care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 124 de verificări de persoane și 29 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.

Au fost constatate 24 de abateri de natură contravențională, majoritatea la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 4.252 de lei.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Tânăr de 25 de ani din Galda de Jos reținut de polițiști, după ce și-a agresat un consătean, într-un magazin alimentar

Publicat

în

Miercuri, 24 iunie 2026, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 25 de ani, din localitatea Galda de Jos, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că bărbatul, în seara zilei de 23 iunie 2026, în jurul orei 21.00, în timp ce se afla pe raza localității Sântimbru, în fața unui magazin alimentar, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu și al consumului de alcool, l-ar fi agresat fizic pe un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din localitatea Sântimbru, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire a fost necesar transportul la spital.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Incendiu izbucnit la o locuință din Cetea. Au intervenit pompierii militari din Alba Iulia

Publicat

în

Pompierii militari din Alba Iulia au intervenit, luni dimineața, pentru localizarea și stingerea unui incendu izbucnit la o locuință din Cetea.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în sat Cetea. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință. Forțe alocate: 2 x autospeciale de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius