Rămâi conectat

Actualitate

Când sunt Paștele ortodox și Paștele catolic în 2021 | teiusinfo.ro

Publicat

în

Paștele catolic 2021 este în 4 aprilie, iar Paștele ortodox 2021 pică dumincă, 2 mai. Paștele 2021 se sărbătoresc la date diferite | teiusinfo.ro

Conform calendarelor religioase,  Paștele 2021 va pica în două luni diferite. Mai exact, cel catolic va avea loc în luna aprilie, iar cel ortodox în mai. Un lucru important de precizat este faptul că Vinerea Mare, prima şi a doua zi de Paşte sunt zile libere pentru români. Astfel, pe 30 aprilie (Vinerea Mare), 2 mai şi 3 mai, aceştia vor fi liberi.

Paștele 2021 catolic va avea loc pe data de 4 aprilie, iar Paștele ortodox 2021 va fi pe 2 mai.

În ceea ce îi priveşte pe creştinii catolici, aceştia vor sărbători Învierea Domnului pe 4 aprilie în 2021. Motivul pentru care există această diferenţă între cele două este faptul că la calcularea sărbătorilor pascale se folosesc două calendare diferite. Biserica Catolică are în vedere calendarul gregorian, în timp ce Biserica Ortodoxă pe cel iulian.

Citește și: Mesaje de Paște . Urări de Paștele. Felicitări de Paștele care pot fi transmise prin SMS de Sfintele Paști

Şi duminica Floriilor este o zi foarte importantă pentru credincioşi. Sărbătoarea semnifică intrarea lui Iisus Hristos în Ierusalim cu doar câteva zile înainte de a fi pus pe cruce. Ortodocşii vor avea Floriile 2021 pe 25 aprilie, în timp ce catolicii pe 28 martie.

Calendarul ortodox, sărbătoarea Paștelui:

Paștele ortodox 2021 – duminica 2 mai
Paștele ortodox 2022 – duminica 24 aprilie
Paștele ortodox 2023 – duminica 16 aprilie
Paștele ortodox 2024 – duminica 5 mai
Paștele ortodox 2025 – duminica 20 aprilie.

Calendarul catolic, sărbătoarea Paștelui:

Paștele catolic 2021 – duminica 4 aprilie
Paștele catolic 2022 – duminica 17 aprilie
Paștele catolic 2023 – duminica 9 aprilie
Paștele catolic 2024 – duminica 31 martie
Paștele catolic 2025 – duminica 20 aprilie.

Paște 2021. De ce Paștele catolic  2021 și cel Paștele ortodox 2021 se sărbătoresc în date diferite?

Calcularea datei la care creștinii sărbătoresc Paștele ține de două fenomene naturale, unul cu dată fixă – echinocțiul de primăvară, iar altul cu data schimbătoare – luna plină. Aceasta din urmă face ca data Paștelui să varieze în fiecare an, scrie doxologia.ro

Citește și: Mesaje de Florii. Felicitări de Florii. Urări de Florii care pot fi transmise prin SMS de Florii

În plus, utilizarea a două calendare diferite explică decalajul acestei sărbători la catolici și ortodocși. Biserica Catolică se raportează la echinocțiul de primăvară după calendarul gregorian, în timp ce Biserica Ortodoxă calculează același eveniment astronomic după calendarul iulian, pe stil vechi.

Asfel, Paștele ortodox 2021 se sărbătorește la o dată diferită de Paștele catolic 2021. Paștele 2021 ortodox pică duminică, 2 mai, iar Paștele 2021 catolic este duminică, 4 aprilie.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

COD PORTOCALIU de caniculă în zona Teiușului, de vineri 4 iulie (ora 10.00) și până sâmbătă 5 iulie (ora 10.00)

Publicat

în

Codul Portocaliu de disconfort termic deosebit de accentuat valabil în 4 iulie, ora 10.00 pana în 5 iulie, ora 10.00, în zona orașului Teiuș. Astfel, se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 40 de grade.

Vă rugăm să fiți precauți și să luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea.

Pentru siguranța dumneavoastră, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba recomandă respectarea următoarelor măsuri:

– Evitați aglomerația, efortul fizic intens și expunerea prelungită la soare!
– Evitați expunerea prelungită la soare!
– Purtați pălării de soare și haine lejere de culori deschise!
– Consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător! Evitați consumul băuturilor alcoolice!
– Consumați fructe și legume proaspete!
– Evitați deplasările la orele de vârf; dacă totuși este necesar, deplasați-vă prin locuri umbrite și faceți repaus.

De asemenea, pe cât posibil, păstrați legătura cu persoanele în vârstă, rudele, vecinii sau bolnavii cronici.

La cel mai mic semn privind înrăutățirea stării de sănătate, contactați medicul de familie.

În caz de nevoie, apelați numărul unic pentru apeluri de urgență 112.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Minoră de 14 ani căutată de polițiști, după ce a dispărut dintr-o casă de tip familial din Teiuș

Publicat

în

Polițiștii din Alba caută o minoră care a dispărut din orașul Teiuș, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații, în vederea identificării sale, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

La data de 12 iunie 2025, în jurul orei 15.00, Poliția Orașului Teiuș a fost sesizată de către reprezentantul unei case de timp familial, din oraș, cu privire la faptul că, în dimineața aceleiași zile, în jurul orei 08.00, minora CALO ALEXANDRA-NARCISA, în vârstă de 14 de ani, a plecat din casă și nu a mai revenit până în prezent.

Minora are următoarele semnalmente:

• 1,60 cm înălțime;
• 55 kg;
• păr lung, roșcat;
• ochi căprui;
• ten închis.

La momentul dispariției, purta un tricou mov, blugi și pantofi sport albi.

Minora a fost dată în urmărire, iar polițiștii au demarat, imediat după sesizare, activități de căutare, dar, până în prezent, nu a fost găsită.

Persoanele care pot da informații, în vederea identificării sale, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

UPDATE: „Minora a fost identificată pe raza localității Galda de Jos”, a mai transmis IPJ Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

SVSU Teiuș, locul I la etapa județeană a concursului Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

Publicat

în

Concursul Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență, etapa județeană, și-a desemnat câştigătorii. La această competiție au participat SVSU Teiuș, SVSU Abrud, SVSU Șpring, SVSU Cugir și SVSU Sebeș.

Ca în fiecare an, salvatorii voluntari din județul Alba s-au întrecut într-un concurs care testează abilitățile practice și munca în echipă a acestor oameni care își dedică timpul liber în folosul comunității!

Similar competiției pompierilor militari, voluntarii care activează la nivelul primăriilor se întrec la probele „pista cu obstacole pe 100m”, „ștafeta 4 x 100m” și „dispozitivul de intervenție”.

În cadrul celor trei probe ale concursului, cei înscriși s-au întrecut pentru a-și demonstra abilitățile practice, dând dovadă de curaj, echilibru și spirit de echipă.

La acest eveniment a fost prezent și prefectul județului Alba, domnul Nicolae Albu, care a premiat fruntașii competiției.

Clasamentul final a arătat rezultate foarte bune pentru toți competitorii; rezultatele la clasamentul general fiind următoarele:

Locul I – SVSU al Orașului Teiuș;
Locul II – SVSU al Orașului Abrud;
Locul III – SVSU al Orașului Șpring;

De asemenea, clasamentul probelor de concurs a arătat astfel:

• la proba „Pista cu obstacole pe 100m”:

Locul I – Popa Iacob Alin – SVSU al Orașului Teiuș;
Locul II – Crișan Adriano SVSU al Orașului Teiuș;
Locul III – Sava Bogdan – SVSU al Orașului Sebeș;

• la proba „Ștafeta 4×100″:

Locul I – SVSU al Orașului Teiuș;
Locul II – SVSU al Orașului Abrud;
Locul III – SVSU al Orașului Șpring;

• la proba „Dipozitivul de intervenție”:

Locul I – SVSU al Orașului Teiuș;
Locul II – SVSU al Orașului Cugir;
Locul III – SVSU al Orașului Abrud;

Le urăm sincere felicitări tuturor participanților și le dorim ca și de acum înainte să manifeste același spirit de empatie și abnegație!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

O femeie de 44 de ani din Teiuș a ajuns la spital, după ce un autoturism a intrat în coliziune cu un autobuz, la intersecția dintre DN 1 și DJ 107B

Publicat

în

Luni, 26 mai 2025, în jurul orei 16.00, polițiștii Serviciului Rutier Alba au fost sesizați cu privire la faptul că, pe DN 1, pe raza localității Sântimbru, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că o femeie, în vârstă de 41 de ani, din Municipiul Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107B, din direcția Sântimbru-Alba Iulia, a pătruns în intersecția cu sens giratoriu, pe DN 1, zona Sântimbru, și a intrat în coliziune cu un autobuz care era condus regulamentar de către un bărbat de 32 de ani, din localitatea Lopadea Nouă.

În urma evenimentului rutier, o femeie, în vârstă de 44 de ani, din orașul Teiuș, pasageră în autobuz, a suferit leziuni corporale, fiind transportată la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius