Rămâi conectat

Actualitate

Schimbări aduse programului “Rabla” pentru anul 2013: Prima de casare ar putea creşte de la 3.800 de lei la 1.500 de euro

Publicat

în

Programul “Rabla” 2013 ar putea începe în luna martie şi s-ar putea aplica maşinilor non-euro, Euro 1 şi Euro 2. Ministrul Mediului, Rovana Plumb a anunţat miercuri că Ministerul Mediului vizează schimbări în Programul “Rabla”, printre care creşterea primei de casare, de la 3.800 de lei la 1.500 de euro, dar şi acordarea reducerii la achiziţionarea unei maşini noi să se facă doar în schimbul unui singur voucher, alături de eliminarea intermediarilor.

Asta deoarece în prezent, prin Progamul “Rabla”, o persoană poate cumpăra o maşină nouă prezentând, pentru o reducere mai mare, până la trei vouchere, dat fiind faptul că acestea pot fi tranzacţionate pe piaţa liberă.

Premierul Victor Ponta a atras atenţia de mai multe ori că în Program “ar trebui să fie un singur tichet, iar această facilitate să fie pentru cel care îşi casează maşina, nu pentru cel care o tranzacţionează, pentru că este un fel de bursă ilegală a tichetelor, nereglementată şi neimpozitată”.

Programul “Rabla” permite proprietarilor cu maşini mai vechi de zece ani să ducă autovehiculul la casat, primind în schimb o primă de 3.800 de lei sub formă de tichet valoric. Tichetul nu este nominal şi poate fi vândut şi folosit de către “purtătorul” acestuia pentru a obţine o reducere de 3.800 de lei la achiziţionarea unei maşini noi. O persoană fizică poate achiziţiona o maşină nouă folosind un număr de maximum trei tichete valorice.

În prezent, tichetele sunt acordate proprietarilor care îşi casează maşinile prin firmele colectoare (REMAT-uri), cărora Administraţia Fondului de Mediu le repartizează aceste vouchere.

Sursa: Mediafax


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Bărbat de 57 reținut de polițiștii din Teiuș, după ce a fost depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 0,94 mg/l

Publicat

în

Joi, 7 mai 2026, polițiștii din orașul Teiuș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față un bărbat, în vârstă de 57 de ani, din Alba Iulia, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

Polițiștii au oprit, pentru control, la aceeași dată, în jurul orei 12.05, pe strada Clujului din oraș, un autoturism condus de bărbatul de 57 de ani.

În urma testării bărbatului, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 0,94 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 20 de ani din Teiuș reținut de polițiști, după ce și-a agresat unchiul

Publicat

în

Sâmbătă, 2 mai 2026, polițiștii din Teiuș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că între două persoane a izbucnit un conflict.

Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, a reieșit că în jurul orei 10.20, un tânăr de 20 de ani, din Teiuș, în timp ce se afla împreună cu unchiul său, în vârstă de 33 de ani, pe o stradă din oraș, l-ar fi agresat fizic pe acesta, în urma unor discuții contradictorii.

Față de tânărul de 20 de ani, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore și efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Două persoane au ajuns la spital, în urma unui accident rutier produs pe strada Ștefan cel Mare din Teiuș

Publicat

în

Sâmbătă, 25 aprilie 2025, în jurul orei 10.30, polițiștii din Teiuș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la producerea unui accident rutier, pe raza orașului.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, un bărbat, în vârstă de 67 de ani, din orașul Copșa Mică, județul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Ștefan cel Mare, din orașul Teiuș, ar fi pătruns în intersecția cu strada Clujului, intrând în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 33 de ani, din comuna Galda de Jos.

În urma accidentului, bărbatul de 33 de ani și o tânără, în vârstă de 20 de ani, pasageră în autoturismul condus de acesta, au suferit leziuni corporale, fiind transportați la spital.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilometru, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 33 de ani din Teiuș reținut de polițiști, după ce a agresat un trecător pe strada Horea

Publicat

în

Vineri, 17 aprilie 2026, polițiștii din orașul Teiuș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 33 de ani, din orașul Teiuș, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 19 aprilie 2026, bărbatul, în timp ce se afla pe strada Horea din oraș, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu și al unui conflict spontan, l-ar fi agresat fizic pe un bărbat, în vârstă de 32 de ani, din Teiuș.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius