Rămâi conectat

Actualitate

Prejudiciu de 110.000 de lei, după ce doi bărbați au încercat să deturneze o licitație pentru un apartament din orașul Teiuș

Publicat

în

Doi bărbați, ambii din județul Alba, au pus la cale un plan pentru a deturna o licitației privind vânzarea unui locuințe din orașul Teiuș. Planul acestora a mers până la un moment dat, pentru că pe fir au intrat procurorii care au dovedit întreaga manevră care l-a costat pe proprietar suma de aproximativ 110.000 de lei.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba a anunțat la sfârșitul săptămânii trecute sesizarea instanţei de judecată cu două acorduri de recunoaştere a vinovăţiei încheiate cu cei inculpați, pentru săvârșirea infracțiunii de deturnare a licitațiilor publice.

„La data de 28.05.2024, inculpații C.I.L. și H.E.C. (ambii din județul Alba) au participat la o licitație publică efectuată de către biroul unui executor judecătoresc din municipiul Sibiu, într-un dosarul execuțional, având ca obiect un imobil situat în orașul Teiuș.

După ce în prealabil s-au înțeles pentru a denatura prețul de adjudecare, inculpatul H.E.C. oferind prețul de 220.000 lei deși nu a avut nicio intenție reală de cumpărare, iar imobilul a fost adjudecat de inculpatul C.I.L. pentru suma de 238.752 lei, mult mai mică decât prețul de pornire de 352.200 lei, reprezentând 75% din prețul la care a fost evaluat imobilul, cauzând personelor vătămate un prejudiciu în cuantum de 113.448 lei (prețul de pornire al licitației de 352.200 lei minus prețul de adjudecare de 238.752 lei)”, au transmis procurorii.

Pe parcursul urmăririi penale, prin ordonanța procurorului s-a dispus luarea măsurii asigurătorii a sechestrului asupra imobilului apartament cu 4 camere deținut în cotă de 1/1 de către inculpatul C.I.L., împreună cu soția sa, până la concurenţa sumei de 150.000 lei, fiind astfel asigurată recuperarea prejudiciului și a cheltuielilor judiciare.

„În prezenţa avocatului ales, inculpatul C.I.L. a declarat expres că recunoaşte săvârşirea infracţiunii pentru care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale, acceptă încadrarea juridică şi este de acord cu stabilirea pedepsei de 2 ani de zile închisoare, a cărei aplicare să fie amânată pe un termen de supraveghere de 2 ani de zile.

De asemenea, inculpatul H.E.C. a declarat expres că recunoaşte săvârşirea infracţiunii pentru care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale, acceptă încadrarea juridică şi este de acord cu stabilirea pedepsei de 1 an de zile închisoare, a cărei aplicare să fie amânată pe un termen de supraveghere de 2 ani de zile.

Conform acordurilor de recunoaştere a vinovăţiei, pe durata termenului de supraveghere, fiecare inculpat va respecta măsuri de supraveghere prevăzute de art. 85 alin. 1 C.pen”, se mai precizează în comunicarea procurorilor.





Actualitate

Sâmbătă, 5 septembrie 2026: „Belșug Teiușean”, o nouă ediție a sărbătorii roadelor toamnei, la Teiuș

Publicat

în

Piața agroalimentară din orașul Teiuș va găzdui sâmbătă, 5 septembrie 2026, o nouă ediție a tradiționalului eveniment „Belșug Teiușean”. Manifestarea este organizată de Primăria și Consiliul Local Teiuș și îi invită pe localnici să se bucure de roadele toamnei și de produsele pregătite în gospodăriile din oraș.

Evenimentul va începe la ora 09:00, când piața se va transforma într-un spațiu dedicat producătorilor locali. Vizitatorii vor putea descoperi și cumpăra legume și fructe proaspete, miere, conserve, murături, produse de panificație, dar și alte bunătăți pregătite de gospodarii teiușeni.

Pe lângă expoziția cu vânzare, programul va include și momente artistice și folclorice. Ansamblul „Dor Teiușean” va susține un program de cântece și dansuri populare, iar elevii din oraș vor pregăti, la rândul lor, un moment artistic specific evenimentului.

Sărbătoarea se va încheia cu premierea celor mai gospodari producători locali, în semn de apreciere pentru munca și priceperea acestora.

„Belșug Teiușean” își propune, astfel, să aducă în prim-plan tradițiile locale, produsele din gospodăriile teiușenilor și spiritul comunității, într-o zi dedicată roadelor și oamenilor care le-au cultivat.





Citește mai mult

Actualitate

Șofer de 63 de ani din Teiuș, prins băut la volan pe DN 1, în zona Oiejdea

Publicat

în

Un bărbat în vârstă de 63 de ani, din Teiuș, este cercetat penal după ce a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului.

Incidentul a avut loc miercuri, 26 august 2026, în jurul orei 17:50, pe DN 1, la kilometrul 394, în apropierea localității Oiejdea.

Polițiștii Serviciului Rutier Alba au oprit autoturismul pentru un control de rutină, iar șoferul a fost testat cu aparatul alcooltest. Rezultatul a indicat 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Conducătorul auto a fost transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta.





Citește mai mult

Actualitate

Participare numeroasă la cea de-a IV-a ediție a Discotecii Nostalgia, la Teiuș

Publicat

în

Cea de-a IV-a ediție a evenimentului „Discoteca Nostalgia”, organizat vineri, 21 august 2026, la Teiuș s-a bucurat de o participare numeroasă, depășind așteptările organizatorilor. Evenimentul a reunit persoane de toate vârstele, într-o atmosferă dedicată muzicii, dansului și amintirilor.

Pe parcursul serii, participanții au dansat și au cântat pe ritmurile unor melodii care au marcat generații diferite. Evenimentul a oferit, totodată, ocazia unor reîntâlniri și a readus în atenție momente și experiențe asociate perioadelor considerate de mulți dintre participanți drept unele dintre cele mai frumoase.

Diversitatea publicului prezent a evidențiat caracterul intergenerațional al evenimentului, muzica devenind un punct comun pentru participanți de vârste diferite.

Organizatorii au transmis mulțumiri tuturor celor care au participat și au contribuit la atmosfera ediției a IV-a, considerată una dintre cele mai reușite ediții ale „Discotecii Nostalgia”.

Evenimentul reconfirmă interesul publicului pentru manifestări care readuc în prim-plan muzica și atmosfera perioadelor de odinioară, oferind în același timp un cadru pentru socializare, dans și retrăirea unor amintiri.





Citește mai mult

Actualitate

Zilele Orașului Teiuș 2026: două zile de muzică, tradiție și spectacol în Parcul Feroviar

Publicat

în

Teiușul se pregătește de sărbătoare. În perioada 28–29 august 2026, în Parcul Feroviar, are loc o nouă ediție a Zilelor Orașului Teiuș, eveniment dedicat comunității locale, tradițiilor și muzicii.

Programul debutează vineri, 28 august, de la ora 19:00, cu un concert folk, care va deschide cele două zile de manifestări.

Sâmbătă, 29 august, programul începe la ora 17:00, cu festivitatea de premiere a participanților la competițiile sportive și a elevilor cu merite deosebite. Evenimentul va continua cu momente artistice și spectacole susținute de Tudor Limbean, Clubul Sportiv „Top Dance 2007”, Ansamblul folcloric „Dor Teiușan”, precum și de Ansamblul folcloric „Moștenirea” din Baciu, județul Cluj.

Pe scenă vor urca, de asemenea, Ilie Medrea, Alexia și Andrei Bănuță, într-un program care îmbină folclorul, dansul și muzica pentru publicul de toate vârstele.

Seria manifestărilor se va încheia festiv, cu un spectacol de artificii.

Organizatorii îi invită pe locuitorii orașului Teiuș și pe cei din localitățile învecinate să participe la cele două zile de sărbătoare și să se bucure împreună de muzică, tradiție și momente dedicate comunității.

Zilele Orașului Teiuș 2026 se desfășoară în perioada 28–29 august, în Parcul Feroviar din Teiuș.





Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius