Rămâi conectat

Actualitate

Cui îi spunem „La mulți ani!” de Sfântul Gheorghe | teiusinfo.ro

Publicat

în

Cui îi spunem „La mulți ani!” de Sfântul Gheorghe: Nume care se serbează de Sfântul Gheorghe, purtătorul de biruință | teiusinfo.ro

Credincioșii îl sărbătoresc pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe în data de 23 aprilie. Aproape un milion de români își serbează onomastica, dintre care peste 730.000 sunt bărbați, iar peste 340.000 sunt femei, potrivit statisticilor. Făcându-și cunoscută credința în Hristos, Sfântul Gheorghe a fost mult chinuit, dar trupul său a rămas sănătos. După ce a înviat un om din morți și a scos demonul dintr-un idol, a fost ucis de sabie.

Numele derivate de la Sfântul Gheorghe, sunt George, Georgeta, Georgiana, Geta, Gina, Gelu, Geo, Gică, Gherghina, Ioiga, Iordache, având originea în Gheorghios, care tradus din limba greacă înseamnă „agricultor”.

Gheorghe – din greacă: agricultor, lucrător al pământului, acest nume deosebit, atât de răspândit la noi, la români, ne arată că omul trebuie să fie, înainte de toate, harnic şi gospodar. – „Lucrul face sănătate, trândăvia tot păcate.” – Proverb românesc.

Din totalul româncelor, care își serbează onomasitca pe 23 aprilie, peste 130.00 poarta numele de Georgeta, alte peste 33.000 – Gheorghita sau Ghiorghita și peste 14.000 – Geta, în timp ce peste 500 femei poarta numele de Ghita.

Dintre bărbați, majoritatea poartă numele de Gheorghe (aproape 512.000), George (peste 151.00-) sau Gheorghiță (în jur de 22.000 de).

Legenda Sfântului mare Mucenic Gheorghe/George

Născut în Cappadocia, într-o familie creștină de origine greacă, și a trăit în timpul domniei împăratului Dioclețian (284-305), mai întâi în Capadocia și apoi în Palestina. Aici s-a mutat împreună cu mama sa, care avea multă avere în Cezareea Palestinei.

S-a înrolat în armata romană și, parcurgând ierarhia militară, Sf. Gheorghe s-a făcut remarcat prin îndemânarea cu care mânuia armele.

În ciuda decretului împotriva creștinilor, emis de Dioclețian în 303, Sf. Gheorghe a ales să-și mărturisească public credința creștină. Din ordin imperial, sfântul a fost întemnițat și supus torturii pentru a-și renega credința.

Citește și: MESAJE de Sf Gheorghe: URARI de Sfântul Gheorghe și FELICITARI de Sfântul Gheorghe pentru cei dragi care își sărbătoresc onomastica

Lovirile cu sulița, lespezile de piatră așezate pe piept, trasul pe roată, groapa cu var, încălțămintea cu cuie, băutura otrăvită, bătaia cu vâna de bou și toate celelalte torturi nu au reușit să-l facă să renunțe la credința sa.

În conștiința populară românească, Sf. Gheorghe este unul dintre cei mai prezenți sfinți, numeroase biserici purtând hramul său. Există numeroase orașe în România care poartă numele Sfântului Gheorghe și chiar unul dintre cele trei brațe ale Dunării este denumit astfel. Imaginea Sf. Gheorghe ucigând balaurul este prezentă și pe steagul Moldovei medievale trimis de Ștefan cel Mare la Mănăstirea Zografu de la Muntele Athos.

Sf. Gheorghe este de asemenea ocrotitorul Forțelor Terestre ale Armatei Române.

Legenda potrivit căreia sfântul ar fi ucis un balaur pentru a salva o fecioară este o legendă târzie, medievală. Adesea însă, iconografia recentă îl prezintă pe sfânt călare, doborând cu sulița un balaur, poate simbolic


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Vineri, 29 mai 2026, Primăria Teiuș a organizat o serie de manifestații dedicate Zilei Internaționale a Copilului

Publicat

în

Vineri, 29 mai 2026, elevii și preșcolarii de la Liceul Teoretic Teiuș au participat, alături de cadrele didactice, la activitățile dedicate Zilei Internaționale a Copilului, organizate în colaborare cu Primăria Orașului Teiuș.

Evenimentul s-a desfășura începând cu ora 10:00, în Parcul Feroviar Teiuș, unde preșcolarii și elevii claselor primare au avut parte de momente pline de veselie și activități recreative.

Programul a inclus:

– concursuri și jocuri interactive;
– face-painting;
– momente de magie;
– tobogane gonflabile;
– activități demonstrative susținute de SVSU și poliție;
– concurs de biciclete;
– premiere pentru activitățile sportive, concursul de biciclete și concursul „Eroi în uniformă”.

Profesorii au însoțit grupele și clasele de elevi pe parcursul activităților, contribuind la crearea unei atmosfere de sărbătoare și bucurie pentru toți copiii.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Între 25 și 30 mai 2026 se impun restricții de circulație pe DC 19 (Teiuș-Căpud). Vezi motivul

Publicat

în

Primăria orașului Teiuș anunță că între 25 și 30 mai 2026, se impun sestricții de circulație pe DC 19 (Teiuș-Căpud), la trecerea la nivel cu calea ferată (CF 400+533) în vedrerea executării unor lucrări la calea ferată.  

„Restricții de circulație pe Drumul Comunal nr. 19 (Teiuș-Căpud), la trecerea la nivel cu calea ferată (CF 400+533), în vederea executării lucrărilor pentru realizarea obiectivului: „Executarea barajului mecanizat al caii, profilarea prismei si aducerea acesteia la geometria proiectata si reglarea instalatiei de linie de contact” și devierea circulației rutiere pe rută ocolitoare, cu respectarea următoarelor condiții:

– lucrările se vor executa în perioada: 25.05.2026 ora 08:00 pana in data de 30.05.2026 ora 18:00;

– zona grevată de lucrări va fi închisă circulației publice (sector perimetral delimitat), iar traficul rutier va fi deviat pe rută ocolitoare: str. Horea, str. Decebal, str. Barbu Lautaru, str. Octavian Goga, DN 14B, DJ 142L.

– Căpud, instalându-se semnalizare rutieră temporară conform schemelor de semnalizare din „Normele metodologice privind conditiile de inchidere a circulației și de instituire a restrictiilor de circulatie, în vederea executării de lucrari in zona drumului public și/sau pentru protejarea drumului, aprobate prin Ordinul comun MI-MT nr.1112/411, publicat in Monitorul Oficial nr.397/24.08.200”, realizate cu folie retroreflectorizantă pe fond galben”, a transmis primăria orașului Teiuș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Incendiu izbucnit la un autoturism, în zona stației CFR. Intervin pompierii militari din Aiud și SVSU Teiuș

Publicat

în

Pompierii militari din Aiud și SVSU Teiuș au fost solicitați să intervină, marți seara, în zona stației CFR din Teiuș, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism. 

„Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism în orașul Teius, zona Gării. Forțe alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și SVSU Teiuș”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 57 reținut de polițiștii din Teiuș, după ce a fost depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 0,94 mg/l

Publicat

în

Joi, 7 mai 2026, polițiștii din orașul Teiuș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față un bărbat, în vârstă de 57 de ani, din Alba Iulia, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

Polițiștii au oprit, pentru control, la aceeași dată, în jurul orei 12.05, pe strada Clujului din oraș, un autoturism condus de bărbatul de 57 de ani.

În urma testării bărbatului, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 0,94 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius