Rămâi conectat

Știri din zonă

Biciclist de 49 de ani accidentat mortal, după ce a fost lovit de un autoturism de teren, pe DN1 la Sântimbru

Publicat

în

Un biciclist în vârstă de 49 de ani a decedat, vineri seara, în urma unui accident petrecut pe DN1, în zona Sântimbru.

Din primele date, biciclistul a virat la stânga, fără să se asigure, și a fără să se asigure și a fost lovit de un autoturism care circula regulamentar, pe sensul său de mers.

”Accident mortal pe DN 1, intre Alba Iulia si Teius, (dupa sensul giratoriu de la Sintimbru). Un biciclist de 49 de ani nu s-ar fi asigurat la efectuarea unui viraj la stanga si a fost acrosat de un autoturism care circula din sens opus”, potrivit IPJ Alba.

În zona producerii accidentului, traficul se desfășoară cu dificultate.

Polițiștii continuă cercetările.

UPDATE 1: Bărbatul care a decedat, A. M., este domiciliat în județul Suceava. Acesta nu purta vestă reflectorizantă.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest și nu consumase băuturi alcoolice.

Autoturismul său este înmatriculat în județul Alba.

UPDATE 2: La data de 15.09.2017, în jurul orei 21.00, pe DN 1, la kilometrul 389, în afara localităţii Sântimbru, un bărbat de 48 de ani, din judeţul Suceava, în timp ce circula pe o bicicletă, s-a angajat în traversarea drumului fără sa se asigure, împrejurare în care a fost surprins şi accidentat de un autoturism ce era condus de un bărbat de 56 de ani, din Alba-Iulia.
În urma accidentului, biciclistul a decedat.

Cercetările sunt continuate.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Știri din zonă

Slujba de binecuvântare a plăcii comemorative care a fost așezată la mormântul Sfintei Cuvioase Filotimia, la Mănăstirea Râmeț

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, la Mănăstirea Râmeț, au avut loc primele evenimente duhovnicești organizate cu ocazia proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv.

Începând cu ora 18.00, a fost săvârșită slujba de binecuvântare a plăcii comemorative care a fost așezată la mormântul Sfintei Cuvioase Filotimia. Din sobor au făcut parte pr. conf. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural al Eparhiei Alba Iuliei, arhim. Antonie Kătinean, duhovnicul Mănăstirii Râmeț, protos. Ioanichie Pleșa, slujitor al Mănăstirii Râmeț, precum și alți preoți din împrejurimi.

În continuare, a avut loc așezarea cinstitelor moaște ale Sfintei Cuvioase Filotimia în biserica mare a Mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț. Relicvele au fost purtate în procesiune de la chilia memorială a Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv, în locașul de închinare. Ajunși în biserică, cei prezenți s-au închinat cinstitului odor, în semn de venerație adusă celei care a fost mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv. Atât în locașul de închinare, cât și în timpul procesiunii, corul de maici al Mănăstirii Râmeț a cântat cu multă evlavie troparul Sfintei Cuvioase Filotimia.

Delegatul Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu la aceste momente solemne a fost părintele conf. univ. dr. Oliviu Botoi, consilier cultural al Arhiepiscopiei Alba Iuliei. Alături de maica stareță Stavrofora Apolinaria Barb și de viețuitoarele obștii așezământului monahal, la ceremonii au luat parte numeroși credincioși pelerini. Relicvele vor rămâne spre închinare în biserica mare a Mănăstirii Râmeț. Luni, 29 iunie, în ziua proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia, cinstitele moaște vor fi așezate spre închinare într-un baldachin special amenajat, în proximitatea altarului de vară al Mănăstirii Râmeț.

Vasile Căpîlnean


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Amenzi de peste 4.200 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos, în urma unei acțiuni cu efective mărite organizată pe raza de competență

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, în intervalul orar 07.00 – 10.00, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos, sprijiniți de polițiștii Biroului Rutier Alba și de cei ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale au desfășurat o acțiune, pe raza de competență, care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 124 de verificări de persoane și 29 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.

Au fost constatate 24 de abateri de natură contravențională, majoritatea la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 4.252 de lei.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Tânăr de 25 de ani din Galda de Jos reținut de polițiști, după ce și-a agresat un consătean, într-un magazin alimentar

Publicat

în

Miercuri, 24 iunie 2026, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 25 de ani, din localitatea Galda de Jos, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că bărbatul, în seara zilei de 23 iunie 2026, în jurul orei 21.00, în timp ce se afla pe raza localității Sântimbru, în fața unui magazin alimentar, pe fondul unor discuții purtate în contradictoriu și al consumului de alcool, l-ar fi agresat fizic pe un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din localitatea Sântimbru, provocându-i leziuni corporale pentru a căror îngrijire a fost necesar transportul la spital.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Incendiu izbucnit la o locuință din Cetea. Au intervenit pompierii militari din Alba Iulia

Publicat

în

Pompierii militari din Alba Iulia au intervenit, luni dimineața, pentru localizarea și stingerea unui incendu izbucnit la o locuință din Cetea.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în sat Cetea. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință. Forțe alocate: 2 x autospeciale de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius