Rămâi conectat

Actualitate

ANI îl acuză pe primarul orașului Teiuș, Mirel Hălălai, de conflict de interese

Publicat

în

mirel halalaiPrimarul orașului Teiuș, Mirel Vasile Hălălai, este acuzat de Agenţia Naţională de Integritate (ANI), de conflict de interese de natură penală și administrativă.

Edilul orașului Teiuș ar fi încheiat, în timpul mandatului de primar, mai multe contracte între Primărie și o firmă în cadrul căreia acesta a deținut calitatea de asociat, precum și funcțiile de director general și administrator.  ANI a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Aiud, județul Alba, în vederea verificării indiciilor privind săvârșirea infracțiunii de conflict de interese.

Potrivit raportului ANI,” în perioada exercitării mandatului de primar, a încheiat un număr de 10 contracte și un act adițional cu S.C. DAMI PROD S.R.L., societate comercială în cadrul căreia acesta a deținut calitatea de asociat (în perioada 23 noiembrie 1994 – 10 iulie 2012), precum și funcțiile de director general și administrator (în perioada 13 ianuarie 2010 – 25 iunie 2012), iar soția sa deține funcția de contabil începând cu data de 10 martie 2009.

În baza contractelor și a actului adițional, Primăria Orașului Teiuș a efectuat plăți către S.C. DAMI PROD S.R.L., în cuantum de 105.913,38 Lei.

De asemenea, așa cum rezultă din declarația de avere completată la data de 14 iunie 2013, persoana evaluată avea acordat, la data de 31 decembrie 2012, un împrumut în sumă de 330.270 Lei către S.C. DAMI PROD S.R.L., din care, până la data de 31 decembrie 2013, a fost returnată suma de 79.500 lei.

Persoana evaluată a încălcat, astfel, atât dispozițiile art. 76, alin. (1) din Legea nr. 161/2003 și art. 75 din Legea nr. 393/2004, cât și dispozițiile art. 301 din Codul Penal al României.

Agenția Naționalã de Integritate a sesizat  Parchetul de pe lângă Judecătoria Aiud, Județul Alba, în vederea verificării indiciilor privind săvârșirea infracțiunii de conflict de interese, prevăzută de art. 301 din Codul Penal al României.

Contactat telefonic, edilul orașului Teiuș a declarat că nu ”a intrat în posesia acestui comunicat” și că o să-și apere drepturile în instanță până la capăt.

”Eu nu am intrat în posesia acestui comunicat. Nu pot formula niciun un punct de vedere până nu avem o decizie definitivă și irevocabilă a unei instanțe de judecată. ANI nu este justiție. Trebuie să discutăm pe lege. Eu o să-mi apăr drepturile în instanță până la capăt!, a spus primarul Mirel Hălălai.

N. R.: Precizăm faptul că autorităţile judiciare sunt singurele în măsură să se pronuţe cu privire la legalitate actelor sau faptelor menţionate în comunicatul ANI şi în ce priveşte eventuala vinovăţie a persoanelor implicate.




Actualitate

Bărbat de 31 de ani din Teiuș, reținut după ce și-ar fi amenințat fosta parteneră și ar fi distrus poarta locuinței

Publicat

în

Un bărbat de 31 de ani din Teiuș a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de amenințare și distrugere, în urma unui incident petrecut în seara zilei de 19 iulie 2026.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, bărbatul s-ar fi deplasat la un imobil situat pe strada Dăneții din Teiuș, unde se aflau fosta sa parteneră, o femeie de 29 de ani, actualul partener al acesteia, în vârstă de 18 ani, și fostul său cumnat, în vârstă de 37 de ani.

Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit că acesta ar fi lovit cu picioarele și cu un obiect din lemn poarta locuinței, provocând distrugeri, după care le-ar fi adresat celor trei amenințări cu acte de violență, provocându-le o stare de temere.

În urma evaluării riscului, polițiștii au constatat existența unui risc iminent și au emis ordine de protecție provizorii pentru o perioadă de cinci zile. Astfel, bărbatului i-a fost interzis să se apropie de persoanele pe care le-ar fi amenințat.

La data de 19 iulie, polițiștii din Teiuș au dispus reținerea acestuia pentru 24 de ore, iar cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de amenințare și distrugere.




Citește mai mult

Actualitate

SVSU Teiuș, locul IV la concursul regional al serviciilor voluntare pentru situații de urgență, desfășurat la Bistrița

Publicat

în

Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Teiuș a reprezentat cu succes județul Alba la Concursul profesional regional al serviciilor voluntare pentru situații de urgență, desfășurat la Bistrița.

La competiție au participat șapte echipe reprezentând serviciile voluntare din județele Alba, Bistrița-Năsăud, Brașov, Mureș, Sibiu, Covasna și Harghita, alături de șase servicii private pentru situații de urgență aparținând unor mari agenți economici din regiune.

Concurenții au avut de parcurs probe complexe, care le-au testat atât pregătirea fizică, cât și capacitatea de reacție și spiritul de echipă în situații de intervenție.

La finalul întrecerii, SVSU Teiuș s-a clasat pe locul al IV-lea, într-o competiție extrem de disputată, în care participanții și-au depășit de multe ori propriile limite.

„Bătălia a fost una strânsă, transpirația a curs din belșug, iar la capătul probelor de concurs băieții noștri au ocupat locul patru într-o competiție solicitantă, atât fizic, cât și psihic, în care, de multe ori, propriile limite au fost depășite. Felicitări, SVSU Teiuș, sunteți o echipă pe cinste!”, au transmis reprezentanții SVSU Teiuș.




Citește mai mult

Actualitate

Cetățean kosovar, reținut de polițiștii din Teiuș după ce a fost prins de două ori la volan fără drept de a conduce în România

Publicat

în

Un bărbat în vârstă de 23 de ani, cetățean al Republicii Kosovo, cu domiciliul în municipiul Alba Iulia, a fost reținut de polițiștii din Teiuș după ce a fost depistat de două ori, în decurs de două zile, conducând un autoturism fără a avea dreptul de a conduce pe teritoriul României.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Alba, polițiștii din Teiuș au dispus, în data de 16 iulie 2026, reținerea pentru 24 de ore a tânărului, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

În seara zilei de 16 iulie, în jurul orei 21:30, polițiștii au oprit pentru control, pe strada Clujului din Teiuș, un autoturism condus de bărbatul de 23 de ani. Oamenii legii au constatat că acesta mai fusese oprit și în ziua precedentă, 15 iulie, pe strada Decebal din oraș.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că bărbatul nu are dreptul de a conduce autovehicule pe teritoriul României.

Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.




Citește mai mult

Actualitate

Activitate informativ-preventivă dedicată utilizatorilor de vehicule electrice din orașul Teiuș

Publicat

în

Miercuri, 1 iulie 2026, Poliția Orașului Teiuș, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Locale Teiuș și reprezentanți ai administrației publice locale, au organizat o activitate informativ-preventivă destinată persoanelor care utilizează vehicule electrice, la care au participat 18 persoane.

Scopul activității a fost creșterea gradului de conștientizare a riscurilor din trafic și promovarea unui comportament responsabil în rândul participanților la trafic care folosesc astfel de vehicule.

Polițiștii le-au prezentat aspecte privind legislația rutieră aplicabilă vehiculelor electrice și conduita preventivă pe care ar trebui să o adopte în trafic. De asemenea, polițiștii au evidențiat importanța utilizării echipamentelor de protecție.




Citește mai mult

Actualitate

Administratie

Stiri din zonă

Stiri din Alba

Politica

Stirea ta

Societate

Sport

Publicitate

Economie

Articole Similare

teiusinfoinfo, stiri teius, informatii teius