Sport

Rapid Teiuş – Sportul Sebeş 1-2 (1-1)

Publicat

în

Rapid Teiuş – Sportul Sebeş 1-2 (1-1): Trifa (31)/ M. Ţoţonea (27), Iuoraş (62).

Noul antrenor al Rapidului, Horaţiu Rusu nu are nici noroc, întrucât, elevul său D. Goangă a ratat egalarea în actul secund, printr-un penalty irosit! Feroviarii pierd al treilea joc consecutiv lângă „Gară” (al 5-lea eşec la rând  la limită), în vreme ce Sportul Sebeş are maximum de puncte în primăvară şi a legat trei victorii consecutive. “Suntem conştienţi că nu avem şanse la promovare, dar încercăm să construim o echipă frumoasă, care să conteze în campiontul viitor. Mă bucură faptul că fiul meu Marcel a înscris în două meciuri la rând, iar echipa a câştigat”, a spus Gabriel Ţoţonea, oficialul formaţiei din Sebeş.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Teiuș Info și pe GOOGLE NEWS

Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Antrenorul Paul Ciucă, eșec la debut: Avântul Reghin – Industria Galda de Jos 2-0 (1-0)

Publicat

în

Industria Galda de Jos este ultima clasată în Seria a IX-a a Ligii a 3-a, cu șanse reduse de a evita retrogradarea, însă Paul Ciucă a acceptat provocarea și s-a întors pe banca tehnică a formației pe care a părăsit-o la finele anului 2020, pierzând meciul de debut, scor 0-2 (0-1) în deplasare cu Avântul Reghin.

În minutul 42, T. Suciu a deschis scorul, având al 4-lea gol din primăvară împotriva echipelor din Alba. Potor (85) a majorat avantajul gazdelor.

Au evoluat formațiile:

Avântul: Menyhart – Enescu, Merdariu, Truță/ cpt, M. Pop, F. Todoran, D. Dan, S. Luca, Chirlejan, T. Suciu, Al. Ghiță; rezerve A. Gal, H. Gal, M. Bucur, Potor, Pralea, Bujor, Ad. Murar, Bugnar, Marinescu. Antrenor Sandu Borș.

Industria: Suciu – Juncan, Potopea/ cpt, Șt. Radu, Puha, Giorgiu, Oniche, Grosu, Cioară, Stănilă, Baghiu; rezerve D. Groza, B. Popescu, Lupșan, V. Domșa, Circov, An. David, S. Mureșan, C. Dănilă, Oneț. Antrenor Paul Ciucă.

Arbitri G. Feleki (Odorheiu Secuiesc), Z. Biro (Belin), G. Bedohazi (Sf. Gheorghe) Observatori Cr. Nica (Ploiești), Al. Gherghe (Făgăraș)

Citește mai mult

Sport

Înfrângere pentru „galben-negri”, în al doilea meci din play-out: Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir 2-3 (1-2)

Publicat

în

Industria Galda a pierdut cel de-al doilea meci din play-out, disputat pe teren propriu împotriva celor de la Metalurgistul Cugir, scor 2-3 (1-2), coborând pe ultima poziție a clasamentului.

0-1, MIN. 33: COCAN, șut imparabil de la 30 de metri

0-2, MIN. 40: un nou șut în vincu, trimis de HĂPRIANU

1-2, MIN. 42: BAGHIU a redus diferența, cu un alt șut de la distanță, pe centru

1-3, MIN. 62: R. PĂCURAR majorează avantajul oaspeților, cu prima sa reușită în eșalonul terț

2-3, MIN. 80: STĂNILĂ, reluare cu capul

Industria Galda: Suciu – Juncan, Potopea/ cpt, Șt. Radu, C. Dănilă, Baghiu, Grosu, Oniche, Cioară, Stănilă, S. Mureșan; rezerve Groza, An. David, Circov, V. Domșa, Frențiu, B. Popescu, Lupșan, Giorgiu, Puha. Antrenor Adorian Himcinschi.

Metalurgistul Cugir: Csapo – R. Păcurar, Dohotariu, Vl. Popa, Tăban, M. Domșa, Cocan, P. Păcurar/ cpt, Hăprianu, Cîrloanță, Raica; rezerve Perjeriu, Gavrilă, Onaci, Bura, L. Itu, Șuteu, Bănică, Barbu. Antrenor Lucian Itu.

Arbitri Căt. Flonta, B. Stoica, Căt. Man (toți Cluj-Napoca) Observatori I. Teodor (Tg. Mureș), V. Szasz (Ormeniș).

Sport

Eșec al „galben-negrilor”, în runda inaugurală din play-out: ACS Târgu Mureș – Industria Galda de Jos 2-0 (0-0)

Publicat

în

Industria Galda de Jos a pierdut primul meci din play-out, 0-2 (0-0) cu ACS Tg. Mureș, o partidă „cu repetiție”, după ce în urmă cu o săptămână, în ultima partidă din sezonul regular a fost o remiză albă.

În minutul 60, s-a consemnat autogolul lui Șt. Radu, pentru ca peste 5 minute portarul Cătălin Suciu sa pareze o lovitură de pedeapsă executată de An. Pop. În minutul 90, Iepure, intrat după pauză a stabilit rezultatul final

Astfel, în 2024, Industria rămâne cu un singur punct din 4 jocuri și pe penultima poziție a ierarhiei, amenințată cu retrogradarea. Etapa următoare, găldenii au derby „de Alba” cu Metalurgistul Cugir.

Sport

În ultima rundă a sezonului regular: ACS Târgu Mureș – Industria Galda 0-0

Publicat

în

Remiză albă înregistrată în întâlnirea dintre ACS Târgu Mureș și Industria Galda de Jos, în ultima rundă a sezonului regular în Seria a IX-a, din Liga 3.

Finalul a fost unul incendiar, în condițiile în care gazdele au avut portarul eliminat, Kis primind cartonaș roșu pentru injurii în minutul 83. Cum înlocuirile fuseseră efectuate, între buturi a intrat Andrei Pop, iar găldenii au irosit câteva ocazii importante, cea mai mare fiind a lui Baghiu (90+1), scăpat singur, care a ratat victoria, cu un șut modest din poziție excelentă!

Punct prețios pentru penultima clasată, care venea după 6 înfrângeri consecutive, împotriva unui oponent ce se gândea la un moment dat la play-off. De asemenea, este primul rezultat pozitiv al Industriei sub comanda lui Adorian Himcinschi, antrenor instalat în intersezon.

„Rezultatul este unul echitabil, și adversarii au avut ocazii, dar și noi, mai ales în final. Mi-a plăcut atitudinea băieților, au luptat până la epuizare. Este remiză prețioasă, un punct de moral, un nou start pentru Industria”, a menționat Adorian Himcinschi.

ACS Târgu Mureș: ACS: Kis – Arhirii, Dumbrăvean, Csala, Gliga/ cpt, Jorza, Moraru, Neacșu, An. Pop, D. Tudoran, Vidrășan: rezerve Lukacs, Brabaș, Degan, Caliani, Giosu, Greu, Iepure, Kiss, Moldovan. Antrenor Flavius Sabău

Industria Galda: Industria: Suciu – Juncan, Potopea/ cpt, Șt. Radu, C. Dănilă, Grosu, Oniche, Baghiu, Cioară, Stănilă, S. Mureșan; rezerve Groza, Grecu, Lupșan, Giorgiu, V. Domșa, Circov, Frențiu, An. David, B. Popescu. Antrenor Adorian Himcinschi.

Arbitri R. Chiorean (Satu Mare), I. Corb (Satu Mare), G. Urs (Oradea) Observatori N. Botezatu (Piatra Neamț), Șt. Donciu (Sf. Gheorghe).